Forceps and Tweezers
Tools used for gripping, manipulation, or extraction of typically small or delicate objects. Products may be constructed of disposable plastics, autoclavable plastics, stainless steel, titanium, or other durable, corrosion-resistant or chemical-resistant material, and may be designed with shaped tips to facilitate specific applications such as surgery and dissection. Plastic versions may be supplied sterile in individual packs for use in cleanrooms and other controlled environments.
Tweezer and Forceps Applications
• In the laboratory for manipulation of small or delicate objects, e.g., microscope coverslips and filter discs or papers
• In clinical settings for dissection and examination of tissue and other biological samples
• In cleanroom or other controlled environments to avoid direct handing and help maintain sterility or cleanliness
• In industrial settings in manufacturing, electronics, and fine engineering (such as watchmaking) for manipulation of small components
Tweezer and Forceps Size, Style, and Design Variations
• Pointed, blunt, rounded, curved, angled, or flat tips
• Plain or serrated inner surfaces for extra grip
• Scissor-type handles
• Defined dimensions for precision work
• Foam or silicone-covered handles or tips for extra grip
• Self-closing/locking guide pins to keep the tips aligned for a firmer grip
• PTFE-coated to prevent contamination, scratching, or damage of delicate samples
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (133)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (22)
- (3)
- (13)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (9)
- (7)
- (1)
- (7)
- (5)
- (2)
- (2)
- (11)
- (19)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (92)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (75)
- (15)
- (1)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (4)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (22)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (3)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (72)
- (4)
- (11)
- (3)
- (1)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (98)
- (1)
- (5)
- (4)
- (7)
- (63)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (28)
- (36)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (5)
- (28)
- (3)
- (6)
- (22)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (10)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (13)
- (4)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (5)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (24)
- (1)
- (8)
- (4)
- (24)
- (39)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (108)
- (3)
- (1)
- (1)
- (116)
- (1)
- (8)
- (1)
- (82)
- (2)
- (7)
- (1)
- (68)
- (4)
- (3)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (37)
- (35)
- (8)
- (15)
- (9)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (50)
- (2)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (13)
- (7)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (470)
- (37)
- (2)
- (2)
- (2)
- (12)
- (3)
- (1)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (36)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (7)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (121)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (74)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (11)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Excelta™ High Precision Neverust™ StainlessSteel Straight Tapered Flat Pointed Tweezers w/PTFE Tips
For handling labels or SMD components
| Length (Metric) | 98 mm |
|---|---|
| Product Type | Forceps, Mosquito, Hartman |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Length (English) | 3.87 in. |
Excelta™ Precision Tweezers with Curved Tips
Precision Tweezers with Curved Tips for difficult access areas that cannot be accessed with a standard straight tweezer.
| Design | 7 |
|---|---|
| Tip Style | Curved, High Precision |
| Length (Metric) | 114 mm |
| Product Type | Tweezers, Electronic |
| Width (English) Body | 0.32 in. |
| Quantity (No. per Case) | 1 Ea. |
| Length (English) | 4.5 in. |
| Style | High-precision |
| Width (Metric) Body | 0.81 cm |
| Height (Metric) Body | 0.038 cm |
| Height (English) Body | 0.015 in. |
| Precision | Extreme |
|---|---|
| Product Type | Tweezers |
| Width (English) Body | 0.32 in. |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Width (Metric) Body | 0.81 cm |
| Material | Titanium |
| Height (Metric) Body | 0.038 cm |
| Height (English) Body | 0.015 in. |
| Length (Metric) | 140 mm |
|---|---|
| Product Type | Forceps, Kelly |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Length (English) | 5.5 in. |
| Grade | Premium |
| Material | Stainless Steel |
Excelta™ Wafer-Handling Tweezers for 6in. Wafers
Resistant to many acids because of high concentration of molybdenum
| Length (Metric) | 127 mm |
|---|---|
| Precision | Fine |
| Product Type | Tweezers |
| Width (English) Body | 0.78 in. |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Length (English) | 5 in. |
| Width (Metric) Body | 1.98 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Length (Metric) | 102 mm |
|---|---|
| Product Type | Forceps, Dressing, Eye |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Length (English) | 4 in. |
| Material | Stainless Steel |
| Product Type | Forceps, Rochester-Carmalt |
|---|---|
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Grade | Mid |
| Material | Stainless Steel |
Excelta™ Chip Handling Paddle Tip Tweezers, 4.75 in.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Antimagnetic stainless steel. For working in dense areas.